Akademik Araştırma Sonuçlandı: Üçüncü Covıd-19 Dalgasıyla Ilgili Ilginç Detaylar

Mert

Yönetici
Yönetici
29 Mar 2022
17
4
3
2_700x450-4.jpg

Yeni bir araştırmaya göre geçen yıl Haziran ayından itibaren ülkeyi etkisi altına alan Delta varyantı Avustralya’da görülen ilk üç dalga arasında en ölümcül dalga olarak tanımlandı.

Monash University’den araştırmacılar, üçüncü dalga döneminde yoğun bakım ünitesine kabul edilen hastaların ilk iki dalgada görülen hasta profiline oranla daha genç ve aşısız olduğunu ortaya koydu.

Araştırmada Delta vakalarının hastanede yatış süresinin azaldığı ancak ölme risklerinin arttığı tespit edildi.

Monash School of Public Health and Preventive Medicine’dan Dr. Aidan Burrell, elde edilen verilere dayanarak üçüncü dalga vakaların bakteriyel pnömoni ve pulmoner emboli kaynaklı yüksek ölüm riski taşıdığını belirtti.

Burrel, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Üçüncü dalga ile birlikte mekanik ventilasyona kıyasla invaziv olmayan solunum desteğinin daha fazla kullanılması ve mekanik ventilasyon sırasında hastaların yüzüstü yatırılmasının önemi keşfedildi.” sözleriyle Delta varyantı tedavisinde yeni uygulama yöntemlerinin geliştirildiğini bildirdi.

Medical Journal of Australia’da yayınlanan araştırmada birinci, ikinci ve üçüncü dalgalarda durumu kritik olan hastaların semptom ve tedavi sürecinin incelendiği biliniyor.

 

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar