Covıd-19 Kaynaklı Ölüm Sayısı Rekor Seviyeye Ulaştı

xPyrion

Üye
2 Ağu 2022
101
0
16
4_700x450-6.jpg


Ülke genelinde COVID-19 kaynaklı ölüm sayısı 11 bini aşarak zirveyi gördü.

Yetkililer, son dalganın etkisiyle yeni bir dönüm noktasının yaşandığı koronavirüse karşı yaşlı bakım tesislerine acil önlem almaları çağrısında bulundu.

Perşembe günü ülkedeki yaşlı bakım tesislerinin üçte birinde COVID-19 vakası tespit edildi. Binden fazla tesiste 6 bin sakin ve 3 bin 400 personelin test sonucu pozitif çıktı.

Victoria 44 vefatla haftanın en çok ölüm kaydeden eyaleti olurken NSW 41 ölümle listenin ikinci sırasında yer aldı.

Üçüncü en yüksek ölüm oranının görüldüğü Queensland’da sekiz ölüm kaydedilirken South Australia ve ACT’te üç kişi hayatını kaybetti. Son olarak Batı Avustralya’dan iki, Tasmania’dan ise bir ölüm haberi geldi.

Northern Territory, hafta genelinde ölüm kaydetmeyen tek bölge oldu.

Pandeminin henüz bitmediğine dair bir hatırlatma olarak yorumlanan rekor kayıp oranı üzerine Aged & Community Care Providers Association, yetkililerden çatısı altında bulunan personel ve sakinler için koruma talebinde bulundu.

Derneğin geçici CEO’su Paul Sadler, yaşlı bakım tesislerinde çalışan personelin büyük baskı altında kaldığını ve yüzde 10 ila 15’inin halihazırda karantinaya alındığını açıkladı. Ayrıca Sadler, bu yıl yaşlı bakım tesislerinde 2 bin 301 sakinin COVID-19 nedeniyle hayatını kaybettiğini öne sürdü.

 

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar