Emlak Piyasasında Fiyatlar Düştü: Şimdi Ne Olacak?

xPyrion

Üye
2 Ağu 2022
101
0
16
1_1_700x450.jpg


Avustralya’da beş mülkten ikisinin üç ay öncesine göre değer kaybettiği ve pandemi döneminde piyasaya hakim olan fahiş fiyatların sona erdiği müjdesi ev sahibi olmak isteyenlere yeni bir umut oldu.

Ancak fiyatlardaki düşüşü kısa vadeli bir süreç olarak tanımlayan Aus Property Professionals’ın kurucusu Lloyd Edge, Ağustos ayı için beklenen faiz artırımı sonucu fiyatların yeniden yükseleceğini ve ev sahibi olmak isteyenlerin acele etmeleri gerektiğini belirtti.

Edge, Sydney merkezli bir haber ajansına verdiği demeçte, “Altı ay içinde ne olacağını bilmiyoruz. Mülk sahibi olmak isteyen insanların en kısa sürede isteklerini gerçekleştirmesi yerinde olur çünkü birkaç ay içinde işler değişebilir.” ifadeleriyle fiyatların tekrar yükselebileceği konusunda uyardı.

CoreLogic ise piyasadaki gerilemenin art arda gelen faiz artışları, enflasyon ve düşük tüketici güven endeksi nedeniyle ivme kazandığını açıkladı.

ABD merkezli analiz şirketinin verilerine göre Avustralya genelindeki mülklerin yaklaşık yüzde 42’si yılın ikinci çeyreğinde değer kaybederken, ilk çeyrekteki değer kaybı yalnızca yüzde 24’lük bir kesimi etkiledi.

Ortalama yüzde 2,5’lik bir düşüşle en yüksek değer kaybını Sydney’deki evler yaşarken ülke genelinde bu oranın yalnızca 0,2 olduğu biliniyor.

 

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar