İnşaat Sektörüne Yönelik Kalitesiz Malzeme Ve Işçilik Uyarısı

xPyrion

Üye
2 Ağu 2022
101
0
16
2_700x450-4.jpg


Uzmanlar, artan inşaat maliyetleri nedeniyle yeni konut projelerinde malzemeden çalındığını iddia ediyor.

Yapı Müfettişi Zeher Khalil, inşaat sektöründe kullanılan malzemelerin kalitesizleşmesi üzerine Victoria’da konut sahibi olan birçok kişinin yeni evler için servet harcadığını öne sürdü.

Sektördeki mevcut durumu özetleyen verilere göre bir ev inşa etme maliyetinde 75 bin dolardan fazla artış meydana geldi. Rekor seviyeye varan malzeme maliyeti nedeniyle geçen hafta Victoria’da dört inşaat şirketi iflas etti.

Birçok inşaatın yarıda kaldığını ve ev sahibi olmayı bekleyen insanların hayal kırıklığına uğradığını belirten Khalil, “Özellikle şimdi, pandemi sonrası her alanda kestirme yolların aranması pek çok uyumsuzluğu beraberinde getiriyor.” sözleriyle sektörde eksik malzeme kullanımının arttığını doğruladı.

Kalitesiz işçilik mağdurlarından biri olan David Prigara, yerel bir haber kanalına verdiği demeçte Cranbourne North’taki evinde çatının su sızdırdığını ve her yağmur yağdığında evini su bastığını anlattı. Prigara, “Her şey düzgün bir şekilde denetlenmeli ve kontrol edilmeliydi, bu tür aksaklıklar insan hayatını tehlikeye atabilir.” sözleriyle durumun ciddiyetini vurguladı.

İddialar üzerine Urban Development Institute Australia, sektördeki çoğu işletmenin inşaat sırasında kurallara uygun hareket ettiğini açıkladı. Enstitü Başkanı Matthew Kandelaars, “Maliyet ve zaman olarak sektörün baskı altında olduğu bir gerçek ancak kalite için bu geçerli değil.” ifadeleriyle kalite konusunda taviz vermediklerini dile getirdi.

 

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar