Riske Karşı Uyarı – Güneş Koruyucularının Insanda Test Edilmesi Ciddi Sağlık Sorunlarına Neden Olabilir

xPyrion

Üye
2 Ağu 2022
101
0
16
1.jpg


Bilim insanları, güneş koruyucularının insan üzerinde test edilmesinin sağlık açısından riskli olduğunu belirterek testlerin sona erdirilmesi için çağrıda bulundu.

Güneş koruyucu bileşenlerinin incelendiği klinik testlerde birçok katılımcının yüksek seviyede yapay ultraviyole (UV) radyasyonuna maruz kaldığını belirten uzmanlar, test sırasında vücutla temas eden radyasyonun ciddi sağlık sorunlarına neden olabileceğini öne sürüyor.

Australian Radiation Protection and Nuclear Safety Agency’den Rick Tinker, meslektaşlarını destekler nitelikte açıklamalarda bulunarak UV ışınlarının kansere neden olabileceğini bildirdi.

Açıklamalarının devamında Tinker, “Güneş koruyucuları güneşin cilt üzerinde yarattığı hasarlardan korunmak için oldukça önemli, yine de bu güneş kremlerinin etkinliğini test etmek için insan sağlığını riske atmamız gerektiği anlamına gelmiyor.” ifadelerinde bulunarak güneş koruyucularının insan üzerinde test edilmesinin riskli olduğunu dile getirdi.

Klinik testler sırasında gönüllülere yer verilmemesi konusunda hemfikir olan Royal Melbourne Institute of Technology, katılımcı içermeyen alternatif bir test yöntemi geliştirmek için çalışmalarda bulunuyor.

 

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar