Yeni Araştırma: Silika Tozu On Binlerce Işçinin Hayatını Tehdit Ediyor

xPyrion

Üye
2 Ağu 2022
101
0
16
5_700x450.jpg


Yeni bir araştırma, ülke genelinde on binlerce işçinin silika tozuna maruz kaldığını ve bu işçilerin akciğer kanserine yakalanma ihtimalinin yüksek olduğunu ortaya koydu.

Australian Council of Trade Unions tarafından finanse edilen araştırmada yarım milyondan fazla işçinin silika tozuna maruz kalması nedeniyle ciddi hastalıklara yakalanabileceği tespit edildi.

Curtin School of Population Health’ten Baş Araştırmacı Dr. Renee Carey, işyerlerinde silika tozu kullanımının devam etmesi halinde 10 binden fazla kişinin akciğer kanserine yakalanacağını ve 103 bine yakın işçiye silikoz teşhisi konacağını öne sürdü.

CFMMEU’dan Dr. Gerry Ayers ise kristal silikaya en çok mutfak tezgahlarının yapımında kullanılan işlenmiş taşlarda rastlandığını belirtti. Uzmanlar, işlenmiş taşların yasaklanması için yetkililere çağrıda bulundu.

Kum, toprak, taş ve beton gibi malzemelerde bulunan silika tozunun en çok inşaat, madencilik, taş ocağı ve imalat sanayi sektörlerinde çalışan işçileri etkileyeceği tahmin ediliyor.

 

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar